Skip to content

GPS Orienteering

Bezkontaktowa rywalizacja bez lampionów 😉

Jak korzystać z MapRun?

Konfiguracja aplikacji:

Po uruchomieniu aplikacji należy najpierw skonfigurować dane osobowe – używając przycisku „Name”. Zakres wymaganych danych jest chwilami zaskakujący – zwłaszcza bezwzględne wymagania podania kodu pocztowego – a opcjonalnie numeru telefonu. Oczywiście można podawać abstrakcyjne wartości, byleby podane imię i nazwisko identyfikowały jednoznacznie zawodnika.

W odróżnieniu od GPS Orienteering nie ma potrzeby podawania jakiegokolwiek kodu. Na starcie wystaczy wybrać opcję „Events Near Me” i już. Następnie „Go To Start” o aplikacja nawet wyświetli mapę wraz z położeniem telefonu – tak, aby mozna było sprawdzić działanie oraz dojść na właściwy start 🙂 Po dojściu do startu automatycznie startuje czas, a pozycja przestaje się wyświetlać na mapie. W odróżnieniu od GPS Orienteering NIE ma możliwości ręcznego potwierdzenia PK!

MapRunG – dodawanie zegarka

Korzystanie z zegarka jest ciut bardziej skomplikowane. Wynika to z faktu, że zegarek wykorzystywany jest tylko do rejestracji śladu i sygnalizowania punktów, ale nie ma możliwości sam z siebie pobrać trasy i wysłać wyniku. W związku z tym niezbędne jest wykonanie całej serii czynności – aczkolwiek po kilku razach nie zajmują one wiele czasu.

Aby w ogóle móc skorzystać z możliwości zaliczania PK w zegarku trzeba mieć zainstalowane zarówno aplikację MapRunF (na telefonie) jak i MapRunG (na zegarku). Pierwszą – na telefon – instaluje się tradycyjnie przez Sklep Play, natomiast drugą albo przez stronę ConnectIQ Store i synchronizację zegarka z komputerem, albo przez aplikację sklepu też instalowaną na telefon. Wiem, że to nieco skomplikowane, ale można winić Garmina, który rodzielił swoje funkcje dostępne przez telefon na dwa programy – Connect – w którym zarządza się aktywnościami oraz ConnectIQ – w którym można na zegarek dogrywać nowe funkcje. Osobiście polecam dograć ConnectIQ na telefon i w ten sposób zarządzać programami na zegarku. Kiedy już wszystko będzie zainstalowane, trzeba sprawdzić ID zegarka nadany mu przez MapRunG – aplikacja po zainstalowaniu pojawia się jako nowy rodzaj aktywności bądź do wyboru w aktywności IQ Aplikacje (zależy od generacji zegarka). ID wyświetla się na ekranie startowym po wybraniu odpowiedniego typu aktywności. Jak wygląda nowa opcja aktywności oraz gdzie znajduje się WatchID na przykładzie mojego zegarka widać na zdjęciach poniżej. Pewien haczyk jest taki, że ID wyświetla się tylko jakiś czas, a potem pojawia się błąd braku trasy. Więc warto przygotować sobie kartkę i długopis i spisać najpierw tam, a dopiero potem wprowadzić w telefon.

Numer ten wpisujemy w aplikację MapRunF w ustawieniach (settings), następnie logujemy aplikację do swojego konta Garmin Connect – i to kończy etap konfiguracji – to wszystko robimy tylko raz.

Po co to wszystko? Ano dlatego, żeby można było następnie jak najsprawniej brać udział w zawodach. Co robimy w takim razie na starcie? Każdy punkt zaczynam od nazwy aplikacji, gdzie wykonuje się daną czynność:

  • <MapRunF> Wybieramy trasę. Będąc blisko startu najłatwiej skorzystać z przycisku „Events near me”, będąc dalej, można ręcznie wybrać jeden z dostępnych na serwerze Eventów.
  • <MapRunF> Wybieramy opcję „Send Event to my Garmin Watch”. Logika podpowiada, że to powinno wystarczyć, ale niestety w tym przypadku logika się myli, zresztą taka informacja jest podawana gdzieś w międzyczasie. Wynika to z tego, że wszelkie informacje do zegarka docierają przez aplikację Garmin Connect w czasie synchronizacji. Tak więc trasa w zegarku znajdzie się dopiero, kiedy taka synchronizacja się wykona. Najprościej więc na chwilę włączyć apkę Garmina i kliknąć na przycisk ręcznej synchronizacji w prawym górnym rogu – takie strzałki po okręgu. Wtedy mamy pewność, że trasa trafiła na zegarek.
  • <MapRunG> Uruchamiamy nową aktywność typu MapRunG lub IQ Aplikacje – w zależności od zegarka. Jeśli trasa załadowała się poprawnie, na ekranie pojawią się szczegóły – nazwa, ilość PK, zdefiniowany promień akceptowalnej odległości śladu od PK i inne. Po naciśnięciu start zacznie się rejestrować ślad, ale czas zacznie biec dopiero po „podbiciu” startu.
  • <MapRunG> Czas przestaje być liczony kiedy potwierdzony zostanie punkt META. Można wtedy zatrzymać aktywność i ją zapisać. Kiedy ślad zostanie (zwykle automatycznie) wgrany do serwisu Connect, można będzie tam go przeglądać jak każdy inny bieg, natomiast np. nie należy sugerować się czasem aktywności – on jest liczony od kliknięcia na zegarku start a nie od podbicia punktu START – tak samo z metą. Natomiast wynik nie trafia automatycznie do serwisu MapRun i do wyników biegu!
  • <MapRunF> Aby wysłać wyniki trzeba uruchomić na telefonie aplikację MapRunF i otworzyć opcję „Get track from Garmin”. Dzięki wcześniejszej autoryzacji w Garmin Connect na etapie ustawień, dzieje się to automatycznie, od razu też można wynik wgrać na serwer i do zestawienia uczestników.

Czyli podsumowując, użycie zegarka jest wygodne, ale wymaga zdecydowanie więcej wkładu własnego. Ale po wykonaniu tego kilka razy, każdy kolejny jest praktycznie automatyczny – wybrać trasę, zsynchronizować zegarek, przebiec trasę, wczytać z Garmina przebieg i wysłać wynik. To w zasadzie jeden dodatkowy krok względem normalnego i o ile na pierwszą chwilę może się wydawać to przytłaczające, to bardzo szybko można nabrać wprawy!

Ważna uwaga – MapRunF i MapRunG funkcjonują nieco inaczej niż GPS-O – nie wymuszają kolejności potwierdzania PK na trasie, jest ona sprawdzana dopiero na etapie wysyłania wyników – czyli możliwe jest przebiegnięcie trasy z wynikiem MP!
Można traktować bieganie z MapRun jak z SIACem o większym zasięgu – „pika” przy każdym mijanym PK!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *